Acanthoscurria geniculata

 

Popis: Patrí k veľkým druhom, vyznačuje sa krásnym čierno-bielym sfarbením. Hlavohruď je tmavohnedá až čierna s mohutnými chelicerami, ktoré dosahujú dĺžky 1 cm. Končatiny sú čierne s bielymi, niekedy ružovkastými prúžkami na kĺboch. Je prezývaná biely smithi. Opis je čisto orientačný na základe pavúkov, ktorí sa momentálne vyskytujú v chovoch. Podľa mňa prekrížený druh s problematickou identifikáciou pre laika založený na inom tvare bulbu u oboch druhov. A. geniculata ma oproti A. brocklehursti jeden výrastok (kýl) navyše. Tento rozdiel je pri veľkých samcoch viditeľný voľným okom. Na základe nedostatočných znalostí predávajúcich a chovateľov považujem tento druh za vysoko prekrížený. Hodnotu ma len priamy import z typovej lokality výskytu jednotlivých Acanthoscurrií spp..

Veľkosť: Dĺžka tela 7-10cm, patrí medzi veľké a mohutné druhy.

Obranné správanie: Je pomerne agresívna a často aj útočná. Pri vyrušení vykopáva obranné chĺpky. Útek, vyčesávanie chĺpkov, v dospelosti sa agresivita prejavuje výraznejšie. Hovorí sa, že jed rodu Acanthoscurria by mal byť silnejší.

Pôvod: Brazília, Paraguaj, Argentína, Bolívia.

Spôsob života: Vo svojej domovskej Brazílii žije väčšinou v norách a pod kameňmi, živí sa väčším hmyzom, jaštericami a drobnými cicavcami

Podmienky: chováme ju v teráriu pre zemné druhy (35x20x20, (d,v,š)), substrát by mal byť vlhký. Teplota medzi 25-28°C, vlhkosť okolo 70-80%. Znesie aj menšiu vlhkosť vzduchu je dosť odolná oproti ostatným juhoamerickým druhom. Ako potravu používame veľké cvrčky, myšie holíča, šváby. Tento druh je extrémne žravý a osobne mám skúsenosti s jej prežieraním sa, keď mala bruško 3-5x väčšie ako hlavohruď. Párenie býva bezproblémové. Samička vytvorí kokón do 3 mesiacov.

Doba dospievania: Samce cez 2 roky, samice okolo 3-4 roky, rastie pomerne rýchlo.

Dĺžka života: Samce asi 2 roky, samice sa dožívajú 15 rokov.

Dostupnosť: Prekrížený druh s problematickou identifikáciou od Acanthoscurria brocklehursti.

 

Samica:

Samec: