Brachypelma Vagans

 

Popis: Patrí k veľmi bežným a často chovaným a odchovávaným druhom. Je to najmä pre jej relatívnu pokojnosť a nenáročnosť. Vyznačuje sa hlavne výraznými dlhými červenými chĺpkami na brušku, ktoré sú pekné najmä po zvleku. Samice majú červenohnedé chĺpky aj na treťom a štvrtom páre kráčavých nôh. Celkovo tmavý čierny pavúk. Mladé jedince svetlo šedé. Druhové meno vagans je odvodené z latinského vagare, čo znamená túlať sa, túlavý. Na Slovensku sa distribuujú pomerne prekrížené jedince najmä s Brachypelmou albopilosum. Pri kúpe tohto pavúka odporúčam kupovať hlavne od skúsených chovateľov.

Veľkosť: Samice 5-8cm v tele, rozpätie nôh 14-16cm.

Obranné správanie: Tento druh je relatívne pokojný, avšak radí sa medzi agresívnejší v rámci rodu Brachypelma. Bráni sa vyčesávaním chĺpkov, obranným postojom, občas výpad.

Pôvod: Mexiko (pozdĺž obidvoch pobreží Mexika), Salvador, Honduras, Guatemala, Belize (Las Cuevas). Malá kolónia sa objavila v roku 1996 aj na Floride (St. Lucie), odchytených alebo zabitých bolo okolo 100 kusov rôznych veľkostí vlastníkmi plantáži. Predpokladá sa, že tento druh tam bol zavlečený koncom sedemdesiatich rokov. Vhodná klíma, dostatok potravy a sieť zavlažovacích kanálov bola vhodnou konštatáciou na osídlenie lokality.

Spôsob života: Nachádzaný na plantážach, blízko ľudských obydlí, pričom si buduje hlbšie nory. Mláďatá vyhľadávajú rovinné nerovnosti, dutiny a podobne.

Podmienky: Chová sa v teráriu pre stredné zemné druhy. B. vagans dobre šplhá aj na vyššie položené miesta. L. Klátil vo svojej publikácii uvádza, že ju vídaval liezť po múre vo výške 4 metre. Výška substrátu 6-7cm. Jedná sa o hrabavého vtáčkara, pričom nory majú v priemere 4 – 5 cm a sú hlboké 45 cm. Druh vhodný pre začiatočníkov, avšak pozor na výnimky, kde sa niektorí chovanci menia na agresívne jedince, ktoré neváhajú použiť proti útočníkovi výpad. Teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 24 – 26 stupňov, vzdušná vlhkosť 70 percent. Najvhodnejšia doba na párenie, ktoré prebieha vo voľnej prírode v období sucha je v mesiacoch jún – november. Vo voľnej prírode si práve o takomto čase hľadajú samce, partnerky na párenie. Samica robí kokón zhruba do 3 – 4 týždňoch pokým nenastane obdobie dažďov. Kokón má približne 4 – 5 cm v priemere s inkubačnou dobou okolo 60 dní. Počet mláďat v kokóne je od 100 do 300, niektoré zdroje hovoria o 800 kusoch. Najväčším nepriateľom dospelých jedincov vo voľnej prírode sú menšie cicavce a juvilejním pavúčikom žaby, ropuchy a škorpióny.

Doba dospievania: 2-3 roky.

Dĺžka života: Samice 15-25 rokov.

Dostupnosť: Často chovaný druh, je veľa domácich odchovov, dostupná takmer po celý rok. Na základe neprofesionálneho prístupu a veľkou podobnosťou s inými podobnými pavúkmi je veľká časť v chovoch prekrížená . Cenu máju len mláďatá a samice z dovozu.