Pterinochilius Murinus

 

Popis: Sfarbenie tohto pavúka je veľmi variabilné, vďaka rôznym regionálnym rozmiestneniam. Pri tomto druhu sa určite stretnete s rôznym označením, ktoré vám napovedia o akú farebnú variáciu ide.

P. murinus TCF: typical colour form (klasická farebná forma) – Základná farba béžová. Ojedinele so zelenkavým leskom. Karapax s výraznou hviezdou na čiernom podklade. Abdomen so symetrickou kresbou, pozostávajúcou z bodiek, čiarok a fľakov.

P. murinus RCF: red colour form (červená farebná forma) – Taxonomicky dosť diskutabilný. V Nemecku predávali tohto pavúka ako P.mammilatus ale veľmi bežný a často používaný názov je aj Pterinochilus sp. Usambara. P.mammilatus je momentálne synonymom P. murinus a ako samostatný druh neexistuje. Základná farba červenooranžová s krátkymi chĺpkami. Karapax výrazný s červeno zlatou hviezdou na čiernom podklade. Abdomen so symetrickou kresbou, pozostávajúcou z bodiek, čiarok a fľakov. Je to "norový" vtáčkár,obýva rovinné nerovnosti,nory .

 

Veľkosť: 5 – 6 cm. Rozpätie 12 - 13 cm.

 

Obranné správanie: Veľmi agresívny a toxicky významný druh vtáčkara.Obranné chĺpky nemá.Na akékoľvek vyrušenie reaguje obranným postojom alebo výpadom.Relatívne rýchli pavúk, ktorý dokáže prekvapiť kratším skokom. Príznaky po uhryznutí môžu byť sprevádzané pálčivou bolesťou, opakovaným vracaním, príznakmi šoku a podobne.

 

Pôvod: Angola, Keňa, Namíbia, Mozambik, Tanzánia, Zambia.

 

Podmienky: Terárium pre stredné zemné druhy, niektorý odporúčajú terárium pre stromového vtáčkara s výškou do 30 cm. Teplota 26 – 28 stupňov. Vlhkosť od 40 do 60 percent. Pred zvliekaním mozeme zvýšit vlhkost do 65% .Ako substrát volíme lignocel,hlavne je aby sa nepremáčal!

Doba dospievania je cca 2 až 3 roky.Dlzka života 7až 8 rokov.